Popieprzone życie... z odrobiną smaku i pikanterii: zioła i przyprawy przy domowym stole.

Updated: Mar 28

Od dłuższego czasu o tym myślimy. Skąd się one wzięły i w jaki sposób zioła i przyprawy poprawiają smak naszych potraw? Od czego by tu zacząć?


Wróćmy do punktu wyjścia. Podobnie jak i wcześniej w historii ludzkości, równocześnie dokonywane odkrycia w różnych miejscach na świecie; czy to w starożytnych egipskich zwojach papirusu, czy na wykopaliskach archeologicznych w Indiach sugerują, że stosowanie przypraw było już szeroko rozpowszechnione jeszcze przed epoką zapisów pisemnych. Starszyzna przekazywała wiedzę przyszłym pokoleniom na temat roślin i ziół o właściwościach leczniczych. Zebrane przypadkowo lub z ciekawości, fakty i ziołą pomogły nie tylko w przetrwaniu, ale co ważniejsze, w rozwoju smaków, które są z nami od tysiącleci. Przyprawy są integralną częścią lokalnej kuchni, a ich właściwości lecznicze pomogły Homo Sapiens rozwinąć skrzydła, ale i jednocześnie udowadniają, że rasa ludzka je nie tylko po to, aby zaspokoić swoje zwierzęce rządze lub ugasić głód, ale również w celach społecznych.


Anise


Czysta magia


Czas zrobić krok w tył. Oddaliliśmy się nieco od naszych korzeni. Wiemy bardzo mało o zapachach. Prowadzimy styl życia pełen gotowych posiłków z łatwymi do odczytania etykietami. Nie znamy ani kraju pochodzenia ani historii. Zostaje nam wszystkim znany i nieodróżniający się od niczego smak.

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak źle się wyrażamy o tych rzeczach? To nie prawda!

Wszyscy doceniamy ogromne wygody, jakie przynosi współczesne życie, dzięki czemu ty i każda inna osoba może przeczytać naszą historię na blogu. Ale wierzymy również, że nie musimy rezygnować z niczego. Poprawnie przygotowne przyprawy i zióła, to rodzaj magii. Przynajmniej tak sobie czasem mówimy w kuchni.

Zobaczcie zresztą sami, jak wygląda nasza praca z moździerzem, czyż nie zachęcająco? Do pełni magii, brakuje nam tylko księgi zaklęć. :)Na nagraniu możecie zobaczyć uprażone nasiona kminu rzymskiego, mielone w naszym granitowym moździerzu. Proces prażenia nasion podkreśla i wyciąga smak przyprawy, mielenie suszonych nasion nieco zmienia ich smak i wreszcie smażenie przypraw, używając oleju, rozprowadza smak na całą potrawę podczas gotowania.
Goździki

Korzenie

Szczerze mówią, po tym jak zaczęliśmy używać moździerzu w naszej kuchni na co dzień, złapaliśmy się za głowę i żałowaliśmy, że nie wpadliśmy na ten pomysł wcześniej. To proste i stare jak świat narzędzie sprawia, że wszystko smakuje lepiej. Plemienna historia ludzka, pokazuje nam, rządzą nami zwyczaje i przyzwyczajenia. Uczta bowiem, zaczyna się na długo przed spożywaniem posiłku. Wybieramy przepis, lub improwizujemy. Skupmy się jednak na przyprawach; magii, która podkreśla każdy kęs. Smaki i zapachy przywodzą historie kultur, wspomnienia z dzieciństwa i wakacyjnych przygód. Moment, w którym wkraczamy w ten tajemniczy świat, pozwala nam lepiej zrozumieć pomysły, które są podstawą każdej z potraw. Im bardziej rozumiemy i jesteśmy świadomi procesów, które zachodzą podczas gotowania, tym bardziej łączymy się z tym, co spożywamy.

Jak już zdecydujecie się zacząć Waszą przygodę z przyprawami, będzie trzebas się zaopatrzyć w dobrej jakości i pełnowartościowe przyprawy. Na zdjęciach, możecie zobaczyć wybrane produkty wprost z naszej kuchni.

W naszym kulinarnym królestwie przechowujemy torby wypełnione po brzegi nieprzetworzonymi i naturalnymi przyprawami. Nie chwalimy się, tylko chcemy Was zaprosić do eksperymentowania w zaciszu własnych czterech ścian. Zastanówmy się nad mieszanką przypraw, do których tak bardzo przywykliśmy, a o których składzie i kraju pochodzenia nikt tak naprawdę już nie ma pojęcia.


Cardamon


Przyprawa curry

Jeśli wybierzecie się w podróż do Indii, raczej nikt z Was nie spotka się z czymś takim jak przyprawa curry. To Europejczycy wpadli na ten pomysł. Pomijając całe piękno, jakie drzemie we własnoręcznym mieleniu, które wypełnia kuchnię pięknymi zapachami. Ludzie uważają, że ta mieszanka przypraw jest w istocie niczym innym jak sproszkowanym liściem curry. W rzeczywistości w jej skład wchodzą: kurkuma, chilli, kolendra, kmin rzymski, imbir, oraz pieprz. Do wyrabiania własnych, świeżych i pachnących mieszanek przypraw chcemy Was właśnie zaprosić.

Wybór Indyjskich przypraw


Medycyna ajurwedyjska

Jeśli zanurzymy się nieco głębiej w meandry właściwości niektórych przypraw, okaże się, że wiele z nich ma ważne dla człowieka wartości odżywcze. Zatem nie tylko poprawiamy smak swoich potraw, ale też nieświadomie pomagamy naszemu organizmowiu utrzymać się przy zdrowiu.

W ten właśnie sposób patrzymy na nasz kontakt z jedzeniem. Relacja ta, powinna być ważna i korzystna. Uczymy się całe życie, a jeśli używanie nieprzetworzonych przypraw może pomóc nam utrzymać się przy dobrym zdrowiu, dlaczego mielibyśmy spróbować być nieco bardziej świadomym i skorzystać?

W Indiach na przykład idąc do lokalnego lekarza medycyny ajurwedycznej, możemy dostać zalecenie, by używać więcej kurkumy. Możecie zastanawiać się, co taka kurkuma ma do naszego zdrowia?

Otóż jak dowodzą badania naukowe, kurkuma ma właściwości przeciwko zapalne i posiada potrzebne człowiekowi antyoksydanty, dzięki którym może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka i zapobiegnięcia rozwoju różnych chorób serca.

Innego razu okaże się, że znajdziesz się w Himalajach. W drodze na szczyt w Indyjskich i Nepalskich wioskach często spotykanym daniem jest zupa czosnkowa. Jaka technologia i nauka kryje się za taką zupą czosnkową? Okazuje się, że spożycie czosnku w odpowiednich dawkach rozrzedza krew, która gęstnieje kiedy wspinamy się w coraz wyższe partie gór. Zwykła zupa czosnkowa potrafi zatem zapobiec chorobie wysokogórskiej. To tylko dwa przykłady z okolic Indii, a leczniczych właściwości przyprawy, mają bez końca. Sami dobrze wiemy to od naszych babć i mam, które leczyły nas magicznymi wywarami za dni naszego dzieciństwa.


Liście curry.


Coriander
Nutmeg


Cinnamon

Wiedza to siła.


W kulturze indyjskiej wykorzystywanie właściwości leczniczych roślin i przypraw jest czymś zupełnie normalnym. W okolicy, której mieszkamy, rosną dziko: rumianek, który pomaga nam w problemach z żołądkiem, a w doniczce z tyłu naszego domu ogromny aloes, którego jedną z właściwości jest łagodzenie oparzeń i przyśpieszanie gojenia się ran skóry, a lista innych ziół, przypraw i roślin, które leczą, nie ma końca.


Aloe vera


Chamomile flowers


Podsumowanie

Podsumowując, chcielibyśmy Was zaprosić, abyście i Wy spróbowali odkryć magię przypraw, na nowo odkryć zapachy i smaki, oraz tajniki posługiwania się moździerzem :D Można spojrzeć na to wszystko z kilku perspektyw. Poprzez świadome wybory zapewniamy sobie prewencję przeciwko chorobom, ale ponad wszystko kupując większe ilości nieprzetworzonych przypraw, w ostatecznym rozrachunku oszczędzamy, bowiem starczają one na bardzo długo.

A Wy, co o tym wszystkim myślicie? Dajcie znać w komentarzach pod spodem!

Wierzymy, że poprzez wymianę opinii i inspiracji człowiek uczy się najwięcej. Co więc myślicie o tym, co napisaliśmy? Zgadzacie się z tym, w jaki sposób myślimy? Bylibyśmy zaszczyceni, mogąc poznać Wasze opinie i przemyślenia. O czym jeszcze chcielibyście przeczytać?

Do następnego razu! ¡Hasta luego, amigos!

© 2019 by Meson Mudejar Vegan,       

All Rights Reserved.

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram Social Icon